AUTOIMMUNE PALEO (AIP)/ HLAVNÉ JEDLÁ/ RECEPTY/ Uncategorized

Ázijské kuracie krídla(AIP,Paleo)

Príprava týchto ázijských kuracích krídiel (AIP, Paleo) nie je náročná na prípravu a výsledok stojí za to! K tomu ako bonus omáčka, do ktorej si krídielka môžete namáčať :).

Máte chuť  aj na trochu prospešných  informácii? Ak áno, čítajte ďalej, ak nie, môžete skočiť rovno na recept :).

Aké je miesto kuraciny v jedálničku podľa AIP?

Hydinové mäso zrejme u väčšiny z Vás zastáva popredné miesto na jedálničku, ak nie jediný. Autoimunitný protokol, ako som už opakovane uvádzala, kladie dôraz aj na výživné hodnoty prijímanej potravy a jej skladby z hľadiska živín. Ďalej ste už iste opakovane počuli o tom, že široká škála zápalových ochorení je spájaná so zvýšeným príjmom omega 6 mastných kyselín v strave. V týchto prípadoch pomer prijímaných omega 6 mastných kyselín  a omega 3 mastných kyselín je niekde na úrovni 10:1 až 25:1. Pre porovnanie, väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že pre naše zdravie je optimálny pomer prijímaných omega 6 mastných kyselín  a omega 3 mastných kyselín v pomere medzi 1:1 a 4:1.

Jedným z najväčších dôvodov diskusie ohľadom hydiny je jej profil mastných kyselín. V porovnaní s mäsom z iných zvierat, hydinové mäso je najbohatším zdrojom omega-6 mastných kyselín (tých, ktorých prijímame v strave veľmi veľa v pomere k omega 3 mastným kyselinám, čo je spájané so zápalmi v tele).

To, že hydina je chovaná vo voľnom výbehu ešte samé o sebe nazabezpečí zlepšenie pomeru omega 6 mastných kyselín a omega 3 mastných kyselín v prospech omega 3 mastných kyselín. Čo je údajne viac dôležité je to, čím a ako je hydina kŕmená. Informácie o tom čím bola hydina kŕmená ale asi len ťažko získate, okrem ak si ju nechováte sami 🙂 . Čo je prospešné vedieť je, že chudšia časť hydiny (hlavne prsia) sú menším zdrojom omega 6 mastných kyselín v porovnaní s tučnejšími časťami hydiny (stehná, krídla). Najkoncentrovanejším zdrojom omega 6 mastných kyselín je koža!

Takže mám, či nemám jesť hydinu pri AIP?

Odhliadnuc od tukov v hydine, hydina je zdrojom kvalitných bielkovín a obsahuje veľa vitamínu B3( niacín), ktorý je dôležitý okrem iného pre tvorbu energie, ako aj pre zdravie tráviaceho a nervového systému a kože. Zaujímavá je tiež z hľadiska obsahu vitamínu B6, selénu a fosforu.

Nie je dôvod sa vyhýbať konzumácii hydiny. Na druhej strane je vhodné jesť mäso z rôznych druhov zvierat a nemať hydinu ako jediný zdroj mäsa v našej strave. Pomôžete svojmu zdraviu, ak do jedálnička zaradíte lososa, makrelu, tuniaka, pstruha, pražmu, morského vlka a mäso zvierat pasúceho sa na tráve. Tým pomôžete vybalansovať pomer v prospech omega 3 mastných kyselín.

Takže verím, že to možno vyzerá, ako bláznovstvo dať sem recept na kuracie krídla :)…… po tom všetkom, čo som napísala. Ale možno práve pre ten paradox sa Vám informácie, ktoré ste sa v tomto článku dozvedeli, uložia ľahšie do pamäte :). Tieto AIP ázijské kuracie krídla si doprajem skutočne len raz za čas a snažím sa, aby bola hydina z kvalitného zdroja a voľného výbehu.

Aké ingrediencie budete potrebovať?

Coconut aminos

Bio amino sauce je chutnou a výživnou náhradou sójových omáčok. Vyrába sa zo surovej (RAW) šťavy, ktorá sa získava z kokosových kvetov a následne prirodzene fermentuje najmenej po dobu 10 mesiacov. Túto nájdete napr. v ponuke na stránke www.fitmarket.sk

Balzamikový ocot

Pozor, balzamikový ocot, nie krém. Krém, aj keď s označením Bio, spravidla obsahuje zahusťovadlá, ktoré sa pri AIP zo stravy eliminujú. Ako napríklad tu. Takže čítajte si vždy zloženie výrobkov a nespoliehajte sa na označenie BIO!

Kokosový nektár

Chutí podobne ako kokosový cukor. Vďaka jeho tekutej konzistencii ho však môžete použiť všade tam, kde sa sypký kokosový cukor nehodí alebo by sa zle rozpúšťal.  Je to spravidla mix kokosového cukru a vody.

Kuracie krídla

Ak mi to finančné možnosti umožňujú, rada si kupujem z dobrého zdroja a kvalitné. Napríklad tu.

Zázvor mletý, cesnak v prášku, soľ a olivový olej.

Ok, pusťme sa do varenia ♥

Ázijské kuracie krídla (AIP,Paleo)

Počet porcií: 4
Cooking Time: 40 min

Ingrediencie

 • 1 balenie kuracích krídiel (cca 900g)
 • 50 ml coconut aminos
 • 25 ml balzamikový ocot
 • soľ podľa chuti
 • 1/2 čl mletý zázvor
 • 1 čl cesnak v prášku
 • 1 čl kokosový nektár
 • 1 PL olivový olej

Postup

1

Zmiešajte všetky ingrediencie na vytvorenie omáčky. Následne si časť pripravenej omáčky dajte bokom, urobíte si z nej neskôr omáčku na namáčanie krídielok.

2

Kuracie krídla rozdeľte v kĺbe tak, aby ste z jedného dostali 2 kusy ( tento krok ak chcete, vynechajte).

3

Krídla marinuj v omáčke aspoň hodinu v chlade, ideálne cez noc. (môžete si pomôcť tak, že omáčku nalejete do sáčku, následne pridáte krídla, sáčok uzatvoríte a krídla poriadne "premasírujete" v omáčke)

4

Krídla následne poskladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme v rúre vyhriatej na 200°C ccca 35 až 40 min.

Poznámky

Do omáčky, ktorú sme si dali bokom pridajte podľa potreby tapiokový škrob (cca 1čl )a povarte do zhustnutia.

♥ dobrú chuť ♥

Ak máte chuť  dozvedieť  sa, keď  budem publikovať niečo nové, rada Vám dám vedieť. Stačí, ak sa prihlásite na odber noviniek.

Vyskúšali ste tento  recept? Podeľte sa o výsledok na Instagrame alebo Facebooku a označte @cestauzdravenia.sk a použite  hashtag #cestauzdravenia.

Zdroje :
[1] Sarah Ballantyne, PhD, Paleo Principles. Las Vegas : VICTORY BELT PUBLISHING INC, 2017, 172 s., ISBN 13 : 978-1-628609-00-4

Odber noviniek

Mohlo by sa Vám tiež páčiť :

4 komentáre

 • Odpoveď :
  Zelerové pyré (AIP, Paleo, bez lepku) - CESTA UZDRAVENIA
  19/05/2020 at 12:21

  […] Jednou z ciest ako napríklad nahradiť klasickú zemiakovú kašu pri autoimunitnom protokole, je toto chutné zelerové pyré. Je jednoduché na prípravu, vhodné v eliminačnej fáze AIP, Paleo, bez lepku a laktózy a opäť bohaté na živiny. Môžete si ho dopriať ako prílohu k týmto fašírkam s batátmi ale aj k týmto ázijským kuracím krídlam. […]

 • Odpoveď :
  Fašírky s batátmi (AIP,Paleo,bez lepku) - CESTA UZDRAVENIA
  15/05/2020 at 17:32

  […] sa dobytka má cca 4 x viac omega 3 mastných kyselín ako krmivom živený dobytok.1 Pre recepte na tieto ázijské kuracie krídla som písala o tom, že široká škála zápalových ochorení je spájaná so zvýšeným príjmom […]

 • Odpoveď :
  Anonym
  09/05/2020 at 15:21

  Mňam, tie krídelká vyzerajú famózne. Bežím do obchodu nakúpiť a skúsim také isté aj ja.

  • Odpoveď :
   ♥ Viera [Faith] ♥
   09/05/2020 at 18:54

   🙂 verím, že budú chutiť. Na zdravie

  Zanechaj komentár