Už dlhšie som niektorým z Vás sľubovala recept aj na niečo sladké. Torta to síce ešte nie je, ale snáď recept na tieto jednoduché AIP keksíky aj tak poteší.
Recept na AIP keksy vznikol úplnou náhodou. Dátum spotreby jednej z ingrediencií sa blížil a mne nedalo jedlo nespotrebovať a vyhodiť. Výsledok pokusu bol viac než potešujúci. AIP keksíky si pripravíte veľmi ľahko, nepotrebujú veľa ingrediencií a čo je úplne geniálne, môžete si ich zamraziť! Potom keď budete mať chuť na niečo malé „pod zub“, stačí si vybrať jeden, dva keksy z mrazničky a len tak bez rozmrazovania sú pripravené na konzumáciu 🙂 . Opäť sú vhodné aj pre eliminačnú fázu AIP, Paleo, bez lepku, vajec a laktózy.
Osobne sa mi chute za posledné obdobie zmenili a už sa mi tak nežiada sladké ako kedysi. Snáď jedine keď som unavená alebo to preženiem s energetickým výdajom. Celkovo nejedávam veľa sladkosti. Ale aj tak mi dobre padne, mať vždy poruke sladkosť, vhodnú pre eliminačnú fázu AIP (autoimunitného protokolu). A tieto AIP keksy sú presne takou sladkosťou. Môžete ich totiž zamraziť a potom kedykoľvek vybrať z chladničky a zjesť! Mňam. A chuťovo? Najlepšie ak vyskúšate a podelíte sa o názor napr. formou komentára. Ja som bola doslova nadšená.
Samozrejme, keď hľadáte ultra super dokonalé zdravé stravovanie, tak tieto keksy do Vašej predstavy nezapadnú. No na druhej strane, mne sa čas od času „sladkosť“ žiada a vtedy si s pôžitkom vytiahnem z mrazničky 2 či 3 kúsky týchto keksov a vychutnám si ich 🙂 .Je to recept pre tých z Vás, ktorí hľadáte „zdravšie“ mlsanie v súlade s pravidlami eliminačnej fázy autoimunitného protokolu. Samozrejme ideálne bude, ak nezjete všetko na posedenie :)…… a ešte sa podelíte .
Čo budete na tieto AIP keksíky potrebovať?
Múka zo zemných mandlí (tiež pod názvom šachorová)
Zemná mandľa, tigrí orech, šachor jedlý alebo chufa [čufa]. Aj toto sú názvy, pod ktorým ste sa s touto potravinou mohli stretnúť.
Je šachorová múka povolená pri autoimunitnom protokole ?
Orechy a semená v eliminačnej fáze AIP (autoimunitného portokolu ) sa z jedálnička vyraďujú. Tigrí orech alebo zemná mandľa, nie je ale vôbec orech ani mandľa! Sú to hľuzy (zosilnená podzemná časť stonky rastliny) rastliny šachora jedlého (Cyperus esculentus) . Preto sú povolenou potravinou aj v eliminačnej fáze AIP. Pestovanie zemných mandlí je typické pre Španielsko1. Predávajú sa vo forme múky, vcelku a používajú sa aj na výrobu mlieka (to som ešte neskúšala).
Benefity zemných mandlí pre Vaše zdravie
Výživové hodnoty : ¼ hrnčeka múky z tigrieho orecha (cca 30g) obsahuje 2 gramy bielkovín, 7 gramov tuku, 19 gramov uhľohydrátov , z toho 10 gramov vlákniny. Múka z tigrieho orecha alebo zemných mandlí je dobrým zdrojom železa a zinku. 2. 30g múky zo zemných mandlí obsahuje 1,8 mg železa (10% odporúčanej dennej dávky) , 27, 9 mg horčíka (7% odporúčanej dennej dávky) , 1,1 mg zinku (7% odporúčanej dennej dávky)2.. Neobsahuje lepok ani laktózu3.
To, že zemné mandle majú vysoký obsah nerozpustnej vlákniny, je jedným z ich benefitov. Nerozpustná vláknina v zemných mandliach pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, pretože ide o typ uhľohydrátov, ktoré nezvyšujú hladinu cukru v krvi.4 Ak však máte akýkoľvek dôvod byť opatrní pri nadmernej konzumácii vlákniny (napr. pri aktívnej fáze črevných zápalových ochorení), potom vždy zvážte množstvo a formu v akej túto potravinu konzumujete. 2. Múka zo zemných mandlí sa používa pri AIP často ako náhrada klasickej múky. Podľa aplikácie FODMAP, 1 dávka (cca 20g) by mala byť tolerovaná väčšinou ľudí s IBS (syndrómom dráždivého čreva). Väčšie množstvo v jednej dávke (50g) už nie je odporúčané.
Medzi ďalšie výhody tigrieho orecha patrí jeho obsah vysokého množstva antioxidantov, antibakteriálne vlastností a tiež to, že pôsobí ako prebiotikum4 . Prebiotiká majú priaznivý účinok v podobe podpory rastu alebo aktivity niektorých kmeňov mikroflóry. Slúžia ako zdroj živín alebo „palivo“ pre prospešné baktérie žijúce vo vnútri čreva.5 Rýchla zmena črevnej mikroflóry ale môže vyvolať dočasné tráviace ťažkosti, preto je dobré zavádzať prebiotiká do Vašej stravy postupne.4
Múka zo zelených banánov
Vínny kameň
Vínny kameň je, zjednodušene napísané, kypriaci prášok do pečiva bez fosfátov. (viac si ňom môžete prečítať napr. tu ). Opäť, tak ako pri iných produktoch odporúčam : čítajte zloženie na etikete. Produkt s označením vínny kameň často obsahuje ako zložku aj kukuričný škrob, ktorý v eliminačnej fáze AIP (autoimunitného protokolu) vyraďujeme z jedálnička. Pre eliminačnú fázu AIP je vhodný napr. tento produkt.
Tapiokový škrob
Kokosový cukor
Kokosový cukor už bežne dostanete v obchodoch so zdravou výživou. Aj napríklad na tomto mieste, ak dávate prednosť nákupu cez internet. Občas sa však mieša s bielym cukrom. Preto je opäť namieste pripomenúť : čítajte etikety a zloženie. Kokosový cukor má v porovnaní s inými sladidlami benefity, napriek tomu je dobré vyhnúť sa jeho nadmernej konzumácii. A ak máte problémy s hladinou cukru v krvi, potom môže kokosový cukor (napriek údajne nízkemu glykemickému indexu) negatívne vplývať na hladinu cukru v krvi. .
Palmový tuk
O palmovom tuku sa vedú veľké diskusie. Jednak s ohľadom na zdravie, ale najmä s ohľadom na ekológiu. Na tomto mieste sa nejdem tejto téme venovať. Palmový tuk si viete zakúpiť napr. tu . Pozor.! Alsan bio, často predávaný v predajniach so zdravou výživou s ohľadom na jeho zloženie, ktoré nájdete napr. tu, nie je pri autoimunitnom protokole povolenou potravinou.
Jednoduché AIP keksíky (AIP, Paleo, bez lepku, vajec a laktózy)
Ingrediencie
- 125 g palmový tuk
- 75 g múka zo zemných mandlí (šachorová)
- 75 g múka zo zelených banánov
- 1 čl vínny kameň
- 25 g tapiokový škrob
- 50 g kokosový cukor
Postup
Zmiešame sypké a suché ingrediencie (múky osobne rada preosievam) , teda všetky ingrediencie okrem palmového tuku.
Pridáme palmový tuk a spracujeme v hladké cesto.
Cesto dáme odležať do chladničky na cca 30 min. (Ak tento krok vynecháte, začnite prípravu tým, že zapnete rúru na 180°C.)
Medzitým dáme hriať rúru na 180°C.
Cesto vyvaľkáme medzi dvoma kusmi papiera na pečenie (aby sa nelepilo) na hrúbku cca 3 - 5 mm.
Vykrojíme formičkami na požadovaný tvar a poskladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.
Pečieme pri teplote 180°C cca 8 min. Každá rúra pečie inak, preto je čas orientačný.
Hotovo.
Poznámky
Pri vykrajovaní som postupovala tak, že som cesto vykrojila a ešte kým bolo vo formičke, podobrala som vykrojený kúsok kuchynským nožom alebo naberačkou na koláče, preniesla som na pekáč a tam prstom vytlačila z formičky. Po vychladnutí som si AIP keksíky dala do dózy na potraviny vhodnej do mrazničky tak, aby sa nepolámali. No a potom zakaždým keď som mala chuť, zobrala som si keksík a bol jedlý aj bez rozmrazovania 🙂 .
♥ dobrú chuť ♥
Vyskúšali ste tento recept? Podeľte sa o výsledok na Instagrame alebo Facebooku a označte @cestauzdravenia.sk a použite hashtag #cestauzdravenia.
Zdroje :
[1].https://www.tigernuts.com/products/the-tigernuts/
[2]https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/501475/nutrients
[3]https://www.forbes.com/sites/nomanazish/2018/09/22/what-are-tiger-nuts-and-why-you-should-eat-them/#24677eaeb5e1
[4]https://draxe.com/nutrition/tiger-nuts/
[5]https://lekar.sk/clanok/probiotika-alebo-prebiotika
Žiadne komentáre