AUTOIMMUNE PALEO (AIP)/ POLIEVKY/ RAŇAJKY/ Uncategorized

Krémová špargľová polievka (AIP, Paleo, Whole 30)

Pri takmer každej polievke používam ako základ vývar. Už babičky vravievali, že vývar lieči :). Táto polievka je tak nielen chutná, ale vďaka jej zloženiu aj bohatá na živiny a samozrejme opäť OK z hľadiska AIP, Paleo a Whole 30. Špargľová sezóna netrvá dlho, tak nepremrhajte príležitosť si ju pripraviť :)!

Kedy si dopriať polievku ?

Iste postupne zistíte, že polievky sú moja srdcovka. Doslova mám pocit, akoby mi hladkali črevá a telo zvnútra.

Jedným z pilerov samotného autoimunitného protokolu (alebo AIP) pri všetkých autoimunitných (teda nielen črevných) a chronických ochoreniach je uzdravenie trávenia. (60 až 70% Vášho imunitného systému je práve tam).

Autoimunitný protokol je založený na poznatku, že črevná dysbióza a priepustné črevo sú kľúčovými činiteľmi rozvoja autoimunitného ochorenia. V rámci AIP sa preto odporúča konzumovať potraviny, ktoré podporujú obnovenie zdravej črevnej mikroflóry, hojenie čriev a obnovenie funkčnosti črevnej bariéry. Zároveň sa v eliminačnej fáze vylučujú potraviny, u ktorých je predpoklad alebo podozrenie, že dráždia alebo poškodzujú výstelku čreva.

Súčasťou autoimunitného protokolu je aj úprava životnému štýlu, nakoľko tento silne ovplyvňuje zdravie črevnej bariéry, ako aj zloženie a funkčnosť črevného mikrobiómu. Polievky podľa pravidiel AIP sú zdraviu veľmi prospešné, ľahko stráviteľné, bohaté na živiny. Ja si dobrú polievku doprajem skoro každý deň. Rada aj na raňajky :).

Polievka, balzam pre telo aj dušu ♥

Pre mňa sa polievky stali základom jedálnička jednak v rámci stravovania podľa pravidiel AIP, ale tiež tým, že keď sa Crohnko (ako som pomenovala Crohnovu chorobu) zobudil zo spánku, bola to forma jedla, ktorá bola takmer jediná, ktorú som v čase aktivity ochorenia dokázala stolerovať. Zároveň to bolo chutné, ľahko stráviteľné jedlo, bohaté na živiny a v neposlednom rade jednoduché na prípravu.

Kto neviete a nepoznáte, čo je to Crohnova choroba, je to autoimunitné ochorenie patriace medzi nešpecifické črevné zápalové ochorenia. Polopatisticky, zatiaľ ich príčina nie je známa. A keďže sa nevie čo toto ochorenie spôsobuje, metódy liečby sú zamerané nie na vyliečenie, ale na zvládnutie príznakov ochorenia. 

Najčastejším  príznakom Crohnka je hnačka… kto nevie čo je Crohnova choroba v aktívnom štádiu,  je to čosi ako žiť permanentne s črevnou chrípkou. Samozrejme potom nastúpi dehydratácia, únava, slabosť atď atď. Kto má záujem o presné a odborné informácie, nájde ich na webe www.crohnika.sk  . A kto má záujem o moje skúsenosti s týmto ochorením, píšte a pýtajte sa :).

Keď v tele beží zápal, ste vyčerpaní, črevá (teda obvykle hlavne črevá) sú zapálené. Preto ich chcete upokojiť, vystaviť ich čo najmenšej námahe a práci a zároveň dostať do tela čo najviac živín, v čo najdostupnejšej forme. V takom momente zabudnite na vyhlásenia typu : jedzte veľa surovej zeleniny, pomôžete tým svojmu zdraviu! Budete tak akurát častejšie behať na záchod a zarobíte si na bolesti brucha a ešte horší priebeh vzplanutia ochorenia.

Polievka na raňajky???? Áno :), skúste!

Takže preto ten úvod. Skutočne mám pocit, že mi polievky hladkajú telo zvnútra. Doslova cítim, ako môjmu telu robia dobre. Ak si spočiatku v eliminačnej fáze AIP lámete hlavu nad tým, čo na raňajky, skúste polievky. Ja na polievku na začiatok dňa nedám dopustiť.  A to aj keď Crohnko spí a mohla by som si namiesto polievky dopriať s radosťou aj surovú zeleninu a iné druhy jedál. Polievky proste môžem.

Pusťme sa do varenia 🙂

Krémová špargľová polievka

Počet porcií: 2
Cooking Time: 25 min

Ingrediencie

 • 2 ks šalotka
 • 1 strúčik cesnaku
 • 1/2 cm zázvoru
 • 500 g zelená špargľa
 • 1 PL olivový olej
 • 300 ml vývar
 • soľ podľa chuti
 • 100 ml voda
 • kôra z 1 bio citróna

Postup

1

Šalotku nakrájame na kocky a opečieme na olivovom oleji do sklovita.

2

Medzitým si pripravíme špargľu, cesnak a zázvor. Zo špargle odstránime drevnaté konce, ošúpeme ju a nakrájame ju na približne 3 cm kúsky (hlavičky si odložíme na neskôr). Cesnak a zázvor postrúhame na strúhadle.

3

Keď je cibuľa opražená do sklovita, pridáme k nej cesnak spolu so zázvorom a pražíme asi 30 sekúnd až minútu.

4

Pridáme pripravené kúsky špargle (bez hlavičiek), popražíme asi 5 min, zalejeme asi 300 ml vývaru a 100 ml vody, pridáme soľ podľa chuti, citrónovú kôru a varíme cca 20 min.

5

Po dovarení rozmiešame do hladka a podávame so špičkami špargle, ktoré si krátko oblanšírujeme (asi 1 min) vo vriacej vode, ihneď ponoríme do vody s ľadom, osušíme a opekáme z každej strany na panvici na ktorú sme dali trošku olivového oleja.

6

Túto polievku mám rada s lístkami koriandru, pažitkou, prípadne jarnou cibuľkou. Opäť. Čím väčšia rozmanitosť a množstvo živín, tým lepšie.

♥ dobrú chuť ♥

Ak máte chuť  dozvedieť  sa, keď  budem publikovať niečo nové, rada Vám dám vedieť. Stačí, ak sa prihlásite na odber noviniek.

Vyskúšali ste tento  recept? Podeľte sa o výsledok na Instagrame alebo Facebooku a označte @cestauzdravenia.sk a použite  hashtag #cestauzdravenia.

Odber noviniek

Mohlo by sa Vám tiež páčiť :

2 komentáre

 • Odpoveď :
  Anonym
  27/04/2020 at 04:49

  To musím vyskúšať a ochutnať, Dám vedieť, ako sa mi polievka podarila a ako mi chutila.

  • Odpoveď :
   ♥ Viera [Faith] ♥
   27/04/2020 at 10:43

   Verím že bude chutiť 🙂

  Zanechaj komentár