Ahojte, volám sa Viera ♥


Vitajte na stránkach venovaných zdieľaniu informácii a skúseností, ktoré som získala na ceste za kvalitnejším životom s autoimunitným ochorením, Crohnovou chorobou.

Čo jesť? Čo je to AIP, SCD, FODMAP? Ako zvládať stres? Ako si pomôcť? Ako si neuškodiť?

Nielen na tieto otázky som vždy hľadala odpoveď. Čo som zistila, o to sa chcem s Vami podeliť. Nech Vám akákoľvek informácia, ktorú na týchto stránkach nájdete, pomôže na Vašej ceste za kvalitnejším životom s akýmkoľvek autoimunitným ochorením.

Moja cesta.

Crohnovu chorobu mi diagnostikovali v roku 1999. V prvom momente som sa tešila, že sa po náročnom roku konečne našiel lekár, ktorý mi bol schopný určiť diagnózu. Vtedy som si myslela, že budem brať lieky ako v prípade chrípky a bude vybavené :). Vtipálek. V priebehu nasledujúcich rokov sa moje očakávania, postoje a názory na to, ako je možné dosiahnuť zdravie a čo zdravie je, menili.

Spočiatku som vložila všetku dôveru výlučne v klasickú medicínu. Zodpovednosť za moje zdravie vlastne tiež. Postupom času som zistila, že klasická medicína si s mojím stavom nedokáže sama poradiť, bez môjho aktívneho pričinenia sa. Len užívanie liekov nepomáhalo. Potom prišla etapa skúmania tzv. alternatívnych spôsobov liečenia. Tak som akosi prešla z jedného extrému, keď som sa spoliehala len na klasickú medicínu, postupne do extrému druhého. Čo bolo vo svete alternatívnej medicíny dostupné, to som skúšala, či mi to pomôže. A to metódou pokus – omyl. Skúšala som tiež rôzne spôsoby stravovania : jedálniček postavený na EAV diagnostike citlivosti na potraviny, SCD, vegánstvo, FODMAP, AIP, GAPS… V istej etape tejto fázy som na chvíľu začala odmietať nástroje liečby klasickej medicíny a bola som presvedčená, že sa dokážem uzdraviť aj bez nej (ach to moje vtedajšie ego!).

Dnes je u mňa na prvom mieste zdravie. A nie to, že si dokážem, že budem zdravá aj bez užívania liekov. Lebo táto ambícia nás môže od snahy dosiahnuť zdravie veľmi odkloniť.

Každý si pod pojmom zdravie predstavujeme niečo iné. Pre mňa to znamená udržať ochorenie v kľudovom štádiu čo možno najdlhšiu dobu. Zbožňujem pohyb, športy, pobyt vonku, v prírode, čítať, vzdelávať sa, cestovať, variť… Ak mi to moje telo umožní robiť, mám pocit zdravia. Preto využívam všetko, čo mi v nastolení a udržaní zdravia môže pomôcť. A to tak prostriedky klasickej medicíny, ako aj tzv. alternatívnej medicíny. Tiež zmeny životného štýlu, vhodné stravovanie, pohyb, oddych, spánkový režim….

Čo sa mi osvedčilo?

V mojom prípade nenastal zázrak uzdravenia sa len za pomoci stravy, zmeny životného štýlu, meditácii, reiki a neviem čoho ešte. Výrazne mi pomohli a pomáhajú. Ale pre udržanie svojho zdravia užívam aj lieky. Keď to bolo nevyhnutné, podstúpila som niekoľko operácii. Zároveň som však zmenila aj spôsob stravovania – vyhovuje mi autoimunitný protokol (AIP) prispôsobený mojim možnostiam a stavu. Venujem čas pohybovým aktivitám, meditácii, jóge, zmenila som životné postoje, názory …… Osvedčila sa mi zlatá stredná cesta.

Pochopila som, že každý sme jedinečný. Každý sa nachádzame v istej etape života, každý máme rôzne ochorenia a ešte aj ochorenia s rovnakým názvom môžu byť rôzneho stupňa závažnosti. Každý so zmenou stravy, životného štýlu a prístupu k chorobe začíname v rôznom štádiu ochorenia. Veľmi som si priala, aby existoval taký zoznam potravín a aktivít, ktorý keď budem 100% dodržiavať, úplne sa uzdravím aj bez liekov a už sa moje zdravie nezhorší. Zatiaľ som taký nenašla. Práve preto, že každý sme jedinečný. Základom je počúvať svoje telo a rešpektovať jeho možnosti ale aj limity. Čo môže jesť jeden z nás, neznamená že môže aj druhý. Psychika. Myšlienky a emócie. To všetko tvorí koktail, od ktorého záleží ako na tom naše zdravie je.

Spočiatku som veľmi pochybovala, že či za takýchto okolností má význam zakladať blog a deliť sa o svoje skúseností, informácie ktoré som zistila, recepty ktoré sa mi podarilo vytvoriť a čokoľvek ďalšie.

Moja životná cesta nie je o zázračnom uzdravení sa len vďaka jednej konkrétnej stravovacej metóde. Naopak. Je kľukatá, plná pádov aj vzostupov. Tieto fotky sú toho dôkazom. Sú z rôznych období môjho života, keď Crohn odpočíval, keď bol veľmi aktívny, keď so mala stómiu…

Neviem Vám tu vyhlásiť, že toto jedzte a robte a zázračne sa uzdravíte. Aj bez liekov. Nie. Stránky tohoto typu vo mne v minulosti vyvolávali len pocit sklamania, keď sa výsledok – zdravie, nedostavilo, hoc sa malo. Nehovorím že to možné nie je. Ale je to veľmi individuálna záležitosť, do ktorej vstupuje veľa premenných.

Prečo by ste teda mali venovať pozornosť tomu, čo píšem a zdieľam?

Nie som mudrc a nemám odpoveď na všetko (aj keby som si veľakrát priala mať 🙂 ). Robím chyby, sú momenty keď pochybujem o sebe a svojich rozhodnutiach, keď nevládzem, tak ako je to u kohokoľvek z nás. Ale aj napriek tomu robím vždy všetko najlepšie ako viem. A nevzdávam sa.

Zo skúsenosti viem a som presvedčená o tom, že výživa, životný štýl, emócie, myšlienky…..všetko toto prispieva k stavu nášho zdravia. Verím, že aj klasická aj tzv alternatívna medicína tu má svoje miesto. Ak aj zmeny ktoré vo svojom živote urobíme už nedokážu zvrátiť poškodenia ktoré časom na tele choroba vyvolala, verím že dokážu zlepšiť naše zdravie a tým aj kvalitu nášho života a tiež zabrániť jeho ďalšiemu zhoršovaniu. A aj to je podľa mňa, najmä v prípade autoimunitných ochorení, výhra. Pretože ak máte jedno autoimunitné ochorenie, je väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie aj iné. Ale nemusí!

Som puntičkár, ovládam angličtinu a potreba zistiť o veci čo najviac – deformácia vyštudovanej právničky, to všetko sa mi za všetky tie roky zišlo. Veľakrát mi získané informácie a skúsenosti iných, o ktorých som čítala, pomohli.

Preto sa chcem o tieto skúsenosti, informácie a recepty podeliť s Vami. Snáď Vám pomôžu na Vašej ceste za kvalitnejším životom s autoimunitným ochorením.

Viera ♥