Lámete si hlavu čo jesť pri autoimunitnom protokole na raňajky? Jednou z možností je aj tento AIP pita chlieb. Je pomerne jednoduchý na prípravu, chutný a viete si ho aj zamraziť a mať tak vždy poruke! Vyskúšajte, určite!
Jedlo, ktoré viete mať vždy poruke!
Už dlhšie som skúšala vytvoriť recept na alternatívu klasického nekvaseného chleba ale podľa zásad autoimunitného protokolu (AIP). Doposiaľ sa mi vždy nepáčilo buď zloženie alebo sa chlieb po upečení rozpadával. No a povedzme si úprimne, niektoré z povolených múk na AIP mne osobne veľmi nechutia.
Konečne sa mi podarilo vytvoriť recept, s ktorým som spokojná :). Nie je náročný na prípravu, chutí k mojej spokojnosti a tiež mi uľahčuje život tým, že si ho väčšinou pripravím naraz asi 8 ks, väčšinu zamrazím a rozmrazím v mikrovlnke vždy, keď mám chuť .

Tento recept vznikol v momente, keď už mi Crohnko (pozn. prezývka, ktorú som dala autoimutitnému ochoreniu Crohnova choroba – postihuje tráviace ústrojenstvo) umožnil jesť aj surovú zeleninu. A to ja môžem. Ale rada, tak ako to vidíte na obrázku, si zeleninu „do niečoho zabalím“, aby som po nej skoro nevyhladla.
Aké benefity má tento AIP pita chlieb pre Vaše zdravie?
AIP pita chlieb je bohatý na tzv. maniokovú múku (pozor, nehovorím tu o tapiokovom škrobe). Maniok (yuca alebo cassava) je výživná koreňová hľuza. Podobný je zemiakom, nakoľko obsahuje škrob, no na rozdiel od zemiakov neobsahuje lektíny. Zemiaky preto, ako aj ostatnú ľuľkovitú zeleninu, pri AIP v eliminačnej fáze z jedálnička vyradzujeme. Maniok patrí do úplnej inej čeľade ako zemiaky, do čelade mliečnikovité.
Rovnako ako aj iná koreňová zelenina, ani kasava (yuca alebo maniok) neobsahuje lepok, preto je vhodný aj na bezlepkovú diétu.1
Počuli ste už o rezistentom škrobe?
Navyše ak odoláte a nezjete si AIP pitu chlieb hneď, ale ho zamrazíte a následne znovu ohrejete, vytvorí sa tým tzv. RS3 – retrográdny škrob, ako jeden z druhov rezistentného škrobu. Retrográdny škrob sa vytvorí, keď škrobové jedlo uvaríme a následné ho schladíme alebo zamrazíme. Takto uvarené a následne schladené jedlá sa môžu znovu zohrievať, ale nie pri vysších pri teplotách ako 130 stupňov. Zahrievaním pri vyšších teplotách by sa totiž retrográdny škrob zmenil na takú formu, ktorá je pre nás stráviteľná, a teda nebude „kŕmiťˇ“ naše črevné baktérie.2
Rezistentný škrob je druh škrobu, ktorý sa nestrávi v žalúdku alebo tenkom čreve a dostáva sa neporušený do hrubého čreva. Takto „odoláva“ (angl. resists) tráveniu. Toto je aj dôvod, prečo po zjedení jedla s obsahom rezistentných škrobov nemáme výkyvy hladiny glukózy v krvi ani inzulínu a prečo z rezistetných škrobov nezískavame významné kalórie.2

Butyrát a Vaše zdravie
Bonus? Napriek tomu že rezistentný škrob je pre nás nestráviteľný, je pre nás veľmi užitočný. Kŕmi totiž baktérie v našom hrubom čreve, čím dochádza k zlepšovaniu črevnej mikroflóry. Rezistentný škrob selektívne stimuluje dobré baktérie v našich črevách, čím pomáha udržiavať zdravú rovnováhu baktérií3
Navyše, rezistentné škroby umožňujú zvýšenú produkciu butyrátu našimi črevnými mikróbmi. Butyrát znižuje hladiny zápalu hrubého čreva a slúži na zlepšenie integrity nášho čreva znížením priepustnosti čreva, a preto udržuje toxíny v čreve a mimo krvného obehu. Je to istá forma prevencie pred rakovinou hrubého čreva a môže tiež pomôcť aj pri IBD (nešpecifické zápalové črevné ochorenia) ako aj pri iných črevných disfunkciách.2
Takže, pusťme sa do varenia! 🙂
AIP pita chlieb
Ingrediencie
- 150 g múka zo zelených banánov
- 200 g manioková múka
- 2 PL tapiokový škrob
- 1/2 ČL sóda bikarbóna
- 1 ČL soľ
- 70 g tuk
- 50 ml sóda
- 200 ml voda
Postup
Najprv zmiešame spolu sypké ingrediencie.
Pridáme tuk (ja ani nerozpúšťam, len ho nechám postáť a pridávam v izbovej teplote) a vodu.
Vypracujeme v nelepivé, hladké cesto.
V prípade ak cesto lepí, pridáme podľa potreby ešte múku. Naopak, ak sa Vám zdá hutné, pridajte ešte trochu vody.
Cesto necháme odpočinúť v chladničke cca 30 min.
Cesto rozdelíme na 8 častí a každú vytvarujeme do guličky.
Následne medzi dvoma kúskami papiera na pečenie za použitia valčeka vytvarujeme do asi 2mm tenkých placiek.
Každú placku opekáme na suchej panvici z oboch strán, kým na ceste neuvidíme jemné hnedé bodky.
Upečené placky odložíme na plytký tanier pod utierku a ešte zakryjeme hlbokým tanierom, aby ostali vláčne.
Poznámky
- keď placku vyváľate medzi dvoma kusmi papiera na pečenie, vrchný dajte pomaly a opatrne dole. Aj ak by sa Vám cesto náhodou niekde odtrhlo, nevadí, len ho nalepte nazad, kam patrí :). Po upečení to nikto nezbadá. No a potom podberte rukou druhý papier na pečenie na ktorom je placka a buď ho prehoďte rovno na panvicu a chvíľu počkajte (asi 15-20 sec). Keď placka začne tuhnúť, papier pôjde dole ľahko. Len opať pomaly a opatrne. Alebo druhá možnosť, najprv si placku preklopte na ruku a tak na panvicu. Placky mrazím medzi kusmi papiera na pečenie.
♥ dobrú chuť ♥
Ak máte chuť dozvedieť sa, keď budem publikovať niečo nové, rada Vám dám vedieť. Stačí, ak sa prihlásite na odber noviniek.
Vyskúšali ste tento recept? Podeľte sa o výsledok na Instagrame alebo Facebooku a označte @cestauzdravenia.sk a použite hashtag #cestauzdravenia.
[1] https://www.nutrition-and-you.com/cassava.html[2] https://chriskresser.com/how-resistant-starch-will-help-to-make-you-healthier-and-thinner/
[3]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3823506/
3 komentáre
Anonym
04/05/2020 at 08:00Zohnala som vďaka Vašej rade, ďakujem. Idem na to – vyskúšam, dúfam, že sa mi podarí .
Anonym
28/04/2020 at 14:32Vyzerá to super. Rada by som vedela, kde zoženiem múky uvedené v recepte, aby som to vyskúšala.
Ďakujem za info.
♥ Viera [Faith] ♥
02/05/2020 at 12:20Používam múky zakúpené v potravinách Fajne v Košiciach alebo sú už dostupné aj v rôznych internetových obchodoch :).