AUTOIMMUNE PALEO (AIP)/ HLAVNÉ JEDLÁ/ RECEPTY/ Uncategorized

AIP bačov rezeň (AIP,Paleo,bez lepku a laktózy)

AIP bačov rezeň

Kto rád varí jedlá z jedného hrnca? Ja jednoznačne áno 🙂
Tento AIP recept je inšpirovaný bačovým rezňom tak, ako ho varieva moja mama. Stačí venovať krátky čas príprave a ostatné za Vás „odmaká“ rúra. Je chutný, nenáročný na prípravu, podľa zásad AIP , Paleo a opäť bez lepku, bez laktózy a vajec.

Nedávno, keď som sa pokúšala o inú verziu tohto receptu, bola to katastrofa 🙂 . Ale práve vďaka tomu viem, čo fungovať v prípade tohto receptu bude a čo nie. A Vám tak môžem ušetriť čas, energiu a o surovinách ani nehovorím :).

AIP bačov rezeň
AIP bačov rezeň (AIP,Paleo,bez lepku a laktózy)

Čo všetko budete potrebovať?

Kokosovú smotanu (predávané tiež pod názvom kokosový krém)
Pri neúspešnom pokuse som kokosovú smotanu vynechala a skúsila to len s kokosovým mliekom. A kokosové mlieko som ešte zriedila vodou (nemala som doma kokosovú smotanu). Nefungovalo to. A nie je kokosové mlieko ako kokosové mlieko. Takže za ideálneho stavu použite do receptu kokosovú smotanu zmiešanú s kokosovým mliekom (ak chcete zmenšiť objem tukov).

Rozdiel medzi kokosovým mliekom a smotanou je podobný rozdielu medzi kravským mliekom a smotanou. Vyrábajú sa z rovnakých zložiek (extrakt z kokosových orechov, voda, POZOR! niekedy je pridaná guarová guma na stabilizáciu) ale kokosový krém má vyšší obsah tuku ako kokosové mlieko (spravidla 21%) a tiež sa líšia množstvom obsiahnutej vody. Kokosová smotana je hustejšia. Kokosové mlieko a kokosová smotana majú veľmi podobnú chuť, takže ich používanie je skutočne o konzistencii, ktorú chcete dosiahnuť.

Kokosové mlieko
To, či si kokosovú smotanu rozriedite kokosovým mliekom, je na Vás. Ja tak robím, lebo moje telo nezvláda trávenie tukov, ak to s nimi veľmi preženiem. Ak sa rozhodnete kokosové mlieko nepoužiť, stačí ak použijete kokosovú smotanu. Alebo to kľudne skúste len s kokosovým mliekom, len hľadajte plnotučné (obvykle 18% tuku). Ale hlavne, prosím, poučte sa na mojej chybe a nerieďte kokosové mlieko vodou 🙂 .

V prípade kokosovej smotany aj kokosového mlieka sa mne osobne osvedčila značka  Arroy -D  . Môžete sa inšpirovať alebo si nájdite iné. Odporúčam Vám však vždy čítať etikety. Často sú v kokosových mliekach a smotanách prídavné látky, ktoré Vám môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Najmä ak máte autoimunitné ochorenie. Napr. aj guarová guma v eliminačnej fáze AIP nemá byť súčasťou Vášho jedálnička.

Manioková krupica (predáva sa aj pod názvom Krupica z tapioky)
Vyrába sa ako manioková múka, len je pomletá na hrubšie. Konzistenciou sa podobá klasickej strúhanke. Maniok (yuca alebo cassava) je výživná koreňová hľuza. Podobný je zemiakom, nakoľko obsahuje škrob, no na rozdiel od zemiakov neobsahuje lektíny. Zemiaky preto, ako aj ostatnú ľuľkovitú zeleninu, pri AIP v eliminačnej fáze z jedálnička vyradzujeme. Maniok patrí do úplnej inej čeľade ako zemiaky, do čelade mliečnikovité. Rovnako ako aj  iná  koreňová zelenina, ani  kasava (yuca alebo maniok)  neobsahuje lepok, preto je vhodný aj na bezlepkovú diétu.1 Používam túto maniokovú krupicu.

Bravčové karé
Samozrejme, aj v tomto prípade sa nebojte improvizovať. Mne sa pokus s karé osvedčil. Pokus s krkovičkou a vodou zriedeným kokosovým mliekom dopadol v mojom prípade neslávne 🙂 . Na pohľad to nebolo veľmi vábne jedlo a tuk sa oddelil od vody . Ale inak chuťovo bolo fajn. Takže skúšajte a dajte vedieť, čo Vám ako fungovalo 🙂 . Budem Vám vďačná.

Slanina
Opäť budem ako obohraná platňa 🙂 – odporúčanie je : kontrolujte zloženie. V prípade AIP (autoimunitného protokolu) sa v eliminačnej fáze chcete vyhnúť koreniam zo semien (napr. rasca) ale tiež z tzv. ľuľkovitej zeleniny (napr. mletá červená paprika).

Ostatné suroviy
Cibuľa, mrkva, petržlen, tekvica maslová alebo pečiarka, a himalájska soľ.

Skutočne jednoduchý a chutný recept. Pustíme sa do varenia?

AIP bačov rezeň (AIP,Paleo,bez lepku a laktózy)

Počet porcií: 4
Total Time: 60 min

Ingrediencie

  • 500 g bravčové karé plátky
  • 450 g tekvica maslová (hrubá váha pred očistením) - môžete dať aj väčšie množstvo
  • 200 g mrkva
  • 200 g petržlen
  • 1/2 cibule na plátky
  • 6 plátkov slaniny
  • himalájska soľ
  • 200 ml kokosový krém/smotana
  • 100 ml kokosové mlieko
  • tymián
  • rozmarín

Postup

1

Začneme tým, že plátky karé naklepeme na tenko a nasolíme z každej strany.

2

Tymián dáme lístky dole zo stoniek a rozmarín posekáme na drobno a takto pripravenými bylinkami posypeme mäso (mala som čerstvé, tak som použila tie.)

3

Mäso necháme postáť v chladničke, ideálne aspoň hodinu.

4

Medzitým si môžeme pripraviť zeleninu.

5

Tekvicu očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Cca ako keď krájate zemiaky na štvrtinky alebo plátky.

6

Mrkvu a petržlen očistíme a nakrájame na kolieska.

7

Cibuľu ošúpeme a pokrájame na tenké plátky.

8

A už stačí len všetko skompletizovať a dať piecť 🙂

9

Na dno nádoby na pečenie dáme plátky slaniny. Následne na ne poukladáme cibuľu nakrájanú na tenké plátky. Následne rozložíme na dno nádoby na pečenie mrkvu a petržlen nakrájané na tenšie kolieska. Na mrkvu a petržlen poskladáme posolené a ochutené mäso. Na mäso naskladáme tekvicu. Tekvicu posolíme podľa chuti a následne zalejeme kokosovou smotanou zmiešanou s kokosovým mliekom.

10

Takto pripravenú zmes zakrytú pečieme cca 30 až 40 minút.

11

Následne odkryjeme, posypeme tapiokovou krupicou a odkryté pečieme ešte asi 20 - 25 min, kým vrch nezačne jemne hnednúť.

12

Hotovo 🙂

Poznámky

Tapiokovú krupicu môžte ale nemusíte použiť. Dáva chrumkavosť vrchnej vrstve zeleniny. Verím však, že aj bez nej bude jedlo chutné.

Vyskúšali ste tento  recept? Podeľte sa o výsledok na Instagrame alebo Facebooku a označte @cestauzdravenia.sk a použite  hashtag #cestauzdravenia.

[1] https://www.nutrition-and-you.com/cassava.html

Odber noviniek

Mohlo by sa Vám tiež páčiť :

Žiadne komentáre

Zanechaj komentár